dopalacze1Dopalacze kradną życie! – to hasło paktu społecznego przeciw dopalaczom. W imieniu MEN podpisała go Urszula Augustyn.

Skoordynowanie działań różnych instytucji i organizacji, prowadzonych w walce z dopalaczami – to cel podpisanego w środę paktu.

Jego sygnatariuszami – poza Ministerstwem Edukacji Narodowej – są m.in. premier Ewa Kopacz, ministrowie spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, zdrowia, administracji i cyfryzacji, a także rzecznik praw dziecka oraz przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, w tym Związku Harcerstwa Polskiego i Monaru.

Pakt podpisano w środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

– Dziękuję, że dziś jesteśmy razem. Razem możemy działać skuteczniej – powiedziała w trakcie spotkania wiceminister edukacji Urszula Augustyn.

Podpisanie paktu było inauguracją kampanii „Dopalacze kradną życie”. Jej celem jest uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja ma być skierowana także do rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą.

Od lipca już ponad 1000 osób zatruło się dopalaczami. Oprócz działań policji, skupionych na zatrzymywaniu osób rozprowadzających narkotyki, przewidziano także działania profilaktyczne i kampanię społeczną.

Inauguracji kampanii towarzyszyła premiera spotu przygotowanego przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Spot będzie emitowany na antenie Telewizji Polskiej.
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Program skupia się na profilaktyce rówieśniczej (sama młodzież angażując się w działania profilaktyczne, zachęca innych do życia bez uzależnień). PaT skupił w ciągu 10 lat  ok. 300 tys. osób. Uczestniczy w niej 90 grup młodzieży w całej Polsce.

Uruchomiony został także profil kampanii „Dopalacze kradną życie” na Facebooku (facebook.com/dopalaczekradnazycie). Będą tam publikowane m.in. aktualności dotyczące akcji, informacje o działaniach policji oraz zdjęcia osób, które dołączyły do naszej inicjatywy.

Ruszyła też mapa inicjatyw antydopalaczowych. Na stronie www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie zamieszczona została pełna lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z tymi niebezpiecznymi substancjami.

Lista zawiera już prawie 50 inicjatyw prowadzonych przez różne instytucje, w tym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie osoby, instytucje lub organizacje, które planują przeprowadzenie własnej akcji zachęcamy do zgłaszania się mailowo pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

info: men.gov.pl
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (www.msw.gov.pl)

 
facebook