6Na Konwencji Edukacyjnej Platformy Obywatelskiej 4 września we Wrocławiu, w Auli Ossolineum zaprezentowano stanowiska środowisk związanych z szeroko pojętą edukacją, które nie zgadzają się na tzw. „dobrą zmianę” w oświacie proponowaną przez PiS.

Uczestników powitali – przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Tomasz Siemoniak przewodniczący Rady Programowej PO.

W bloku: Nie dla rewolucji w oświacie i powrotu do PRL głos zabierali m.in. przedstawiciele ZNP, akcji „Ratujmy gimnazja” oraz Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.  Następnie przyjęto Deklarację Wrocławską, jako wspólne stanowisko przeciwko dewastującym edukację zmianom, wprowadzanym przez PiS.

W kolejnej części: Edukacja nie musztra. Kreatywność, nie zniewolenie przedstawione zostały pomysły na mądrą, a nie tzw. dobrą zmianę w edukacji, polegającą na ewolucji, a nie burzącej wszystko rewolucji. Gość specjalny prof. Jerzego Vetulaniego – neurobiolog, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, jeden ze współzałożycieli „Piwnicy pod Baranami”, autor wielu książek, w tym najnowszych: "Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” oraz  "Mózg i błazen" – uważa, że oświatowe propozycje PiS oparte są na XIX-wiecznym, bismarckowskim systemie, w którym kreatywność uczniów jest tłamszona i liczy się tylko dyscyplina. Tymczasem dzieciom nie należy przeszkadzać w rozwoju - bo mają w sobie naturalny głód wiedzy. 

O zasadach i sposobie koniecznych zmian w polskiej szkole mówił przedstawiciel fundacji EduTank- Tomasz Tokarz, z pierwszego w Polsce ThinkTank’u ds. edukacji, który powstał, aby udoskonalić naszą edukację i wspierać szkoły w mądrej zmianie.
Galeria
facebook