Ikona Rozhdestva Hristova

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.

Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

… Przepiękne słowa uroczej pastorałki Czerwonych Gitar. Nucę ją cały czas, nawet nie wiedząc o tym. Magia! A za oknem zmierzch. Wyglądam śniegu i pierwszej gwiazdki.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Jeszcze jedna stara bombka, którą pamiętam z dzieciństwa. I smakowity cukierek w szeleszczącym papierku. I gwiazdki wycinane z wielobarwnej bibuły. A tu lukrowy sopel. Kolorowe światełka opasują drzewko. Gęsta, pachnąca jodła skrzy się radością.

Cud tuż za progiem. Dziś narodzi się Jezus!

Ale, ale… jeszcze postna kolacja. Grzyby, kapusta, uszka, pierogi, buraczki, ziemniaki, karp, fasolka, pszenica, migdały, ser… Chyba jest dwanaście! Bo przecież jeszcze wabi obłędnie pachnący susz w kompocie.

Sianko i cytrusowe świece. Opłatek. Świąteczne nakrycia. Z tym jednym, które zawsze czeka, bo a nuż ktoś nas odwiedzi. Niepowtarzalne zapachy wciskają się w każdy kąt domu, otulają go. Nas otulają. Dużo śmiechu, rozmów i radości. Śpiewamy kolędy. Składamy sobie życzenia. Wspólnota i bliskość. Pod choinką paczuszki z prezentami. Kto je tu podrzucił?  

Niebo Ziemi, Niebu Ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…

Mróz skrzypi pod nogami, czerwieni policzki i nosy. Przez ciemną noc przebija się zarys kościelnej wieży. Zaraz najpiękniejsza msza. Pasterka.

Cud! Właśnie rodzi się Jezus! I mówi do nas piękne i mądre słowa: Bądźmy razem. Budujmy wspólnotę. Szanujmy się. Miłujmy. Ufajmy.

No właśnie… Tylko tyle, czy aż tyle?

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Życzę Wszystkim spełnionych Świąt. Uśmiechniętych. Zdrowych. Wspólnych.

Urszula Augustyn
facebook