Miniony rok był wyjątkowo trudny dla Polski, dla nas wszystkich. Pełen niepokoju i awantur, co rusz wywoływanych przez rządzących. Wielką arogancją i brakiem poszanowania prawa popisał się PiS tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Skutki tej hucpy obserwujemy na co dzień.
Od spraw zupełnie podstawowych, jak drastyczne podwyżki prawie wszystkich produktów – masło, jajka, benzyna, itd. – przez protesty kobiet, lekarzy i nauczycieli, po rozmontowanie instytucji państwa prawa.
Straciliśmy twarz i wiarygodność. Z kraju i narodu postrzeganego jako otwarci euro-entuzjaści staliśmy się zmarginalizowanym wyrzutkiem Europy. Permanentny konflikt PiS z Unią Europejską oraz lekceważenie prawa międzynarodowego i demokratycznych wartości spowodowały, że jesteśmy osamotnieni.
Uznając, że tzw. reforma sądownictwa urąga podstawowym wartościom demokracji, Unia uruchamia procedury, jakich jeszcze nigdy wobec żadnego państwa członkowskiego nie uruchomiła. Artykuł 7 Traktatu, poza wszystkim innym, może spowodować realne, także finansowe straty. Ogromne kwoty wskutek pisowskiej arogancji przejdą Polsce koło nosa.  
Lekceważenie Konstytucji, lekceważenie woli Narodu, dzielenie i wykluczanie Polaków. Posługiwanie się językiem nienawiści, agresji, konfrontacji i ksenofobii. Sprowadzenie mediów publicznych do roli propagandowej tuby rządu. Wielka manipulacja. Instrumentalne posługiwanie się religią. Oto sposoby prowadzenia polityki przez PiS. A dopiero co, wybitny katolicki intelektualista, ksiądz Adam Boniecki nawoływał: nie wykorzystujmy religii w debacie politycznej, posługujmy się sumieniem, nie religią. Ale PiS zawsze był, jest i będzie głuchy na jakiekolwiek argumenty.
 
 
Styczeń

Postępuje destrukcja i rozkład systemu edukacji w wydaniu PiS. Przygotowuję w konsultacji z ekspertami, nauczycielami i rodzicami referendum w związku z reformą – a właściwie – deformą edukacji. Zakładamy komitet referendalny. Referendum ma sens! Tym razem chodzi o zmianę całego systemu!
W Tarnowie organizuję Klub Obywatelski, na który zapraszam Grzegorza Schetynę. Spotkanie w Sali Lustrzanej zostaje zakłócone przez młodzieżowe bojówki narodowe zwane Młodzieżą Wszechpolską. Rzecz niedopuszczalna w cywilizowanym świecie. To, niestety, efekt polityki PiS, który legalizuje, legitymizuje i pochwala takie działania, ten koszmarny rodzaj pseudo-patriotyzmu. W istocie rzeczy, to pospolity bandytyzm.
styczeń
W tym samym czasie posłowie opozycji, w tym ja, protestujemy w Sejmie. Trwa to tygodnie i jest jednym z najsmutniejszych epizodów w historii polskiego parlamentaryzmu. Zaczęło się od próby usunięcia mediów z Parlamentu. Potem było bezpodstawne wykluczenie z obrad posła opozycji. Potem tchórzliwa ucieczka do Sali Kolumnowej, gdzie bez zachowania procedur i kontroli, koalicja uchwala wstydliwie i chyłkiem budżet - bez debaty, bez dyskusji, bez opozycji. Jednocześnie trwa eskalacja konfliktu. Groźby sądowe i karanie protestujących posłów. Zasieki przed Sejmem, kordony prorządowej policji… W publicznych mediach obrzucanie błotem posłów opozycji i środowisk, które protestują na ulicy. Szczucie policji na manifestujących Polaków. Zgroza!

Styczeń1
 
Luty
Podejmuję się krytycznej analizy deformy edukacji i proponowanych przez PiS podstaw programowych. Wyjaśniam z trybuny sejmowej, że program w takiej formule cofa nas o kilkadziesiąt lat. Pokazuję, że wyniki polskich gimnazjalistów są jednymi z najlepszych w Europie, a poziom i dotychczasowy system nauczania przynosi efekty. Nieprzemakalny mur ignorancji. Grochem o ścianę. Mało tego, stek kłamstw serwowany jest opinii publicznej przez minister edukacji.
Równolegle PiS szykuje się do przejęcia Polski samorządowej, manipulując i majstrując przy kodeksie wyborczym. Z koleżankami i kolegami z PO organizuję Konferencję Samorządową w Sejmie w tej właśnie sprawie. Mówimy o zagrożeniach, jakkolwiek nie brzmiałoby to górnolotnie, dla DEMOKRACJI w Polsce, gdyby pomysły forsowane przez PiS zostały uchwalone.
 
Marzec
Organizuję w Tarnowie i regionie zbiórkę podpisów za referendum edukacyjnym. Tylko w ten sposób możemy pokazać koalicji rządzącej, że rozmontowując system edukacji robi koszmarny, trudny do naprawienia błąd. Mam nadzieję, że zebranie podpisów wywoła przynajmniej rzetelną debatę społeczną.

marzec

Biorę udział w akcji #CałaPolskasadzidrzewa. Unia Europejska, Greenpeace, ekolodzy, racjonalnie myślący Polacy versus były, jak się wkrótce okaże, minister środowiska Szyszko. Ta postać to kompletna kompromitacja rządu, a jednocześnie jego twarz. Zafundował farsę, która byłaby może i śmieszna, gdyby nie waga sprawy. Bezmyślne niszczenie Puszczy, nieuzasadniona niczym wycinka drzew. Nic dziwnego, że UE reaguje mocno i boleśnie dla Polski. Czy musimy się wstydzić za rząd?


marzec1
Musimy i to nieustannie. Dokładnie w tym samym czasie Donald Tusk ubiega się o reelekcję na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Popierają go wszystkie kraje członkowskie z wyjątkiem… Polski!!!! 27:1. Szkoda słów na komentarz. Komentuje za to poseł Kaczyński Jarosław, deklarując wszem i wobec, że to było zwycięstwo rządu polskiego!!!!
 
Kwiecień
Prawie milion podpisów zebranych ZA przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji. Wielki sukces trzeźwo myślących Polaków. Niezależnie od barw partyjnych. Sukces nas wszystkich. Potężna mobilizacja, przykład dobrej energii w dobrej sprawie. Raz jeszcze gorąco dziękuję wszystkim za zaangażowanie!

2
Składam wniosek do Sejmu, pełna nadziei, że zostanie pozytywnie rozpatrzony. PiS na swoich sztandarach zapewniał o wsłuchiwaniu się w głos Suwerena, o braniu pod uwagę woli obywateli. Teraz okaże się czy to prawda, czy wyborcze wydmuszki i czcze deklaracje. Sprawdzam!
Rząd PiS i przystawek ciągnie Polskę na dno. Zawłaszcza kolejne, z natury apolityczne, instytucje. Demontuje sądownictwo. Gdzie się nie spojrzy, tam widać ignorancję, złą wolę i pychę władzy. Obronność i armia, kultura, środowisko, dyplomacja i stosunki międzynarodowe, służba zdrowia… itd., itp. Jako klub PO składamy wotum nieufności wobec premier Beaty Szydło. Oczywiście, wniosek przepada głosami prorządowej większości sejmowej. Ale ma sens – po prostu pokazujemy, że jesteśmy przeciw, a tylko tak w ramach państwa prawa możemy protestować. Nawiasem mówiąc, pół roku później premier traci stanowisko, co potwierdza, że nasz wniosek był w pełni uzasadniony!
 
Maj
Kolejne skandaliczne stanowisko PiS. Tym razem MEN wydaje rozporządzenie, które ogranicza dzieciom niepełnosprawnym możliwość indywidualnej nauki w szkołach.  Protestuję z trybuny sejmowej, w mediach oraz wszelkimi możliwymi środkami i kanałami komunikacji. Niestety, bezskutecznie.

niepełnosprawni
Na nic zdaje się opinia rodziców, nauczycieli, Rzecznika Praw Dziecka. PiS po raz kolejny dzieli Polaków i wyklucza. Tym razem tych najsłabszych, którzy bronić się zupełnie nie mogą – niepełnosprawne dzieci! Jak można? Jak to się ma do tak często podnoszonej molarności i etyki katolickiej? Jak to się ma do zwykłej ludzkiej poczciwości? Gdzie empatia? Przyzwoitość? Warto być przyzwoitym… – mawiał prof. Władysław Bartoszewski.
 
 
Czerwiec
Od początku mojej pracy parlamentarnej (a to już kilkanaście dobrych lat…) zajmuję się m.in. bezpieczeństwem dzieci. Współpracuję intensywnie na co dzień – oraz w przypadku spektakularnych akcji odbywających się kilka razy w roku – z policją, strażakami, Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Uczymy dzieciaki zasad bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na drogach, rozdajemy odblaski, organizujemy eventy. W tym roku z okazji Dnia Dziecka wraz z tarnowskim MORD zorganizowaliśmy „Bezpieczny Dzień Dziecka”.

dd
Uczestniczę w protestach rodziców i nauczycieli przed Sejmem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że deforma edukacji PiS stanie się faktem. Wola miliona Polaków w sprawie referendum edukacyjnego trafiła do kosza!!!
 
Lipiec
Trójpodział władzy, będący zasadą demokracji, legł w gruzach. Władzy sądowniczej odbiera się właśnie niezależność. Trybunał Konstytucyjny, dotąd stojący na straży prawa i Konstytucji, przejęty przez PiS stał się fasadą. Trwa pełne upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich partii rządzącej. To faktyczny efekt ustaw przygotowanych przez PiS. Prezydent Duda „heroicznie” wetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale jednocześnie podpisuje szkodliwą ustawę o ustroju Sądów Powszechnych. Zresztą, jak się okaże za kilka miesięcy, z niewielkimi poprawkami, nie wnoszącymi niczego istotnego co do zasad – zawetowane ustawy, zgodnie z oczekiwaniami PiS, podpisze.

4
Przeciwko temu zamachowi na wolność i demokrację, po raz kolejny budzi się energia Polaków. Ludzie spontanicznie protestują przed sądami w całej Polsce. Pokojowo, paląc świece, składając kwiaty, czytając Konstytucję… Nikt ich nie inspiruje, nie ma w tym żadnej polityki. To wspaniały moment, a jednocześnie przerażający – jak można doprowadzić do sytuacji, w której Polacy muszą bronić swoich praw i wolności przed legalnie wybranym rządem?! Uczestniczę w manifestacjach, zastanawiając się nad tym wszystkim.
W Warszawie uczestniczę w Radzie Krajowej PO. Chciałoby się kreować nowe rozwiązania, nowe idee i pomysły. I to robimy, i o tym mówimy, ale na plan pierwszy wybija się, bo po prostu musi, krytyka PiS. – Żeby wolność projektować, trzeba ją najpierw obronić. Dla wolności rządy PiS to bardzo trudny czas. Przez te ostatnie kilkanaście miesięcy z niedowierzaniem patrzymy, co można zrobić z Polską, wolnością, niezależnością. Jak można budować z Polski pośmiewisko na świecie. Mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą konfliktu, niechęci, zła. Rządów, które są agresywnym atakiem na wolność –Grzegorz Schetyna powiedział to, o czym wszyscy myślimy.  
Zapadła decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE nakazująca zaniechanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Ale nie jest ona respektowana przez rząd PiS, który w typowo ksenofobicznym i charakterystycznym dla siebie stylu oblężonej twierdzy uważa, że wszyscy wokół są źli i nie mają racji. Rację ma wyłącznie PiS, wbrew argumentom, wbrew wszystkim i wszystkiemu. Cały świat przeciwko dobremu PiS!
 
Sierpień
Wakacje nie kojarzą się z polityką. Ale w tym roku na wszystkich spotkaniach dożynkowych, świętach gmin i miast, ludzie z troską pytali i komentowali to, co dokoła się dzieje. Wiele w tych rozmowach niepokoju i pytań o przyszłość. Wiele niepewności i prawdziwego strachu… Nie myślałam, że w wolnej Polsce dożyjemy takiego czasu…

21083294 1451574151586166 7660231334303266142 o
 
Wrzesień
Do Tarnowa z orszakiem i przy fanfarach przyjeżdża premier Szydło Beata, by odtrąbić sukces, jakim niewątpliwie jest otwarcie nowoczesnej instalacji poliamidu w Zakładach Azotowych. Wspaniale! Pogratulowałabym pierwsza, gdyby nie fakty następujące: to jeszcze za koalicji PO-PSL zarząd Grupy Azoty przygotował cały projekt (z finansami włącznie) i podał następcom jak na tacy. Tymczasem kolejni prezesi, nominaci PiS, nie byli w stanie zrealizować go w terminie. Prawie rok obsuwy! Niczym nieuzasadnionej, poza ignorancją. Ale o tym premier milczy jak zaklęta.
No bo nie ma to jak podpiąć się pod sukcesy poprzedników, jednocześnie przykrywając obecne problemy, wynikające z nieudolności i błędnych decyzji, prawda pani premier?
Przy okazji warto pochylić się nad kondycją Grupy Azoty, która straciła sporo fachowców, sprzedaż nawozów leży na całej linii, szczodrze finansowani są sportowcy z Dolnego Śląska, a spadający z karuzeli stanowisk kolejni pisowscy nominaci opuszczają Tarnów z kieszeniami pełnymi odpraw. Z firmy wypływają miliony złotych.
Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, wspólnie z policją i MORD organizuję i uczestniczę w akcji „Bezpieczny powrót do szkoły”. Dzieciaki i ich bezpieczeństwo są najważniejsze!

6
A propos dzieciaków, a dokładnie dzieci i młodzieży szkolnej. Wraz z tysiącami rodziców i nauczycieli protestuję przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wiem, że to ma sens, chociaż deforma edukacji staje się faktem. Czuję się bezsilna, podobnie, jak wszyscy wokół mnie. Dlaczego nikt nas nie słucha? Dlaczego podejmuje się szkodliwe decyzje w tak newralgicznym obszarze, jakim jest nauczanie i wychowanie młodzieży? Dlaczego nie ma dyskusji i rozmowy na argumenty? Wkrótce, tak dzieciom, rodzicom, jak i nauczycielom deforma odbije się czkawką. Marna to będzie dla mnie satysfakcja, gdy mury szkół opuszczać będą ludzie nieprzygotowani do życia we współczesnym świecie, kiedy tysiące nauczycieli będzie zwalnianych, inni zmuszeni zostaną do wcześniejszej emerytury, a deklarowane podwyżki pozostaną w sferze nieustannych obietnic.
Do tego zapada ostateczna decyzja MEN, skutkująca tym, że dzieci niepełnosprawne nie będą mogły korzystać z nauczania indywidualnego w szkole!!! To skandal i rzecz nieprzystająca do jakichkolwiek standardów współczesnego świata, do etyki i molarności oraz – raz jeszcze powtórzę - zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.
Jakby tego wszystkiego było mało, wybucha afera billboardowa. Rząd za publiczne - nasze, moje i Twoje pieniądze - funduje sobie milionową kampanię mającą przekonać do skandalicznej reformy sądownictwa. To nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z prawem. Ciekawe, co z tym zrobi upolityczniony wymiar sprawiedliwości?
Na marginesie: Grupa Azoty wydała na ten cel 14 mln zł.
                                                                  
Październik
Mam sporą satysfakcję, bo z mojej inicjatywy (dzięki dyr. Ewie Witeckiej!) jeden z najwspanialszych mieszkańców naszego miasta dostaje tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa. Mowa o pułkowniku Jerzym Pertkiewiczu, którego życiorys winien być wzorem dla każdego Polaka, tarnowianina, patrioty. Piękna postać!

9
Miałam także przyjemność w imieniu ministra Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, wręczyć p. pułkownikowi Honorową Odznakę za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Gratuluję Panie Pułkowniku!
Trwa fundowany przez rząd PiS i nieudolnego ministra zdrowia (wkrótce dymisjonowanego) Konstantego Radziwiłła, rozkład systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Powołana sieć szpitali wyklucza część placówek i powoduje brak konkurencyjności, co wkrótce odbije się na jakości opieki medycznej. Opieka całodobowa i świąteczna trafia do wybranych szpitali z sieci. W Tarnowie skutkuje to m.in. ograniczeniem punktów opieki całodobowej (nie ma jej w dotychczasowych przychodniach), a np. mieszkańcy Mościc muszą przejechać całe miasto, by z takiej opieki skorzystać. Szczególne „podziękowania” należą się za to posłom PiS - także tym z Ziemi Tarnowskiej!
Rozpoczyna się też protest lekarzy rezydentów, którzy buntują się przeciwko nienormalnie długiemu czasowi pracy i skandalicznie niskim płacom.
Uchwalona zostaje ustawa „O finansowaniu zadań oświatowych”. Fatalna i szkodliwa! W największym skrócie oznacza, że: to kurator, czyli osoba zaufana ministra edukacji, decydował będzie, który nauczyciel „zasłużył” na podwyżki, bowiem oceniana ma być postawa etyczno-moralna nauczyciela; awans zawodowy wydłuży się o 5 lat; pieniędzy w subwencji oświatowej nie przybędzie, więc, aby komuś dać podwyżki, komuś innemu trzeba będzie odebrać; dzięki moim poprawkom odstąpiono od pomysłu, by zmienić sposób wypłat, na czym w 2019 roku nauczyciele mogli stracić jedną pensję.
21 października w Łodzi ogłaszamy „totalną propozycję” czyli program dla samorządów. Ciekawy, ważny, dopracowany dokument. Nie słyszeli Państwo? Pewnie dlatego, że natychmiast rządzący wymyślili rekonstrukcję rządu, która będzie się ciągnąć kilkumiesięcznym serialem, a nasze bystre media oddadzą się mu bezkrytycznie. Zapomną też o głodujących rezydentach, bo kto by się czym innym zajmował, skoro tak interesujące spekulacje można uruchomić: odejdzie Macierewicz czy nie?
 
Listopad
Organizuję kolejny w Tarnowie Klub Obywatelski. Tym razem gościem jest Borys Budka i tym razem obywa się bez zadymy narodowców. Uff… Jest za to dobra atmosfera i żywa dyskusja o sprawach dla Polski najważniejszych.
Z ogromną radością uczestniczę w X Jazz Contest Festiwal, trochę moim dziecku, bo pomagałam przy narodzinach i służę pomocą przy każdej edycji. Przez tych 10 lat festiwal stał się wizytówką Tarnowa. Organizatorzy docenili moje zaangażowanie i przyznali mi wyróżnienie.  Dziękuję. Ta nagroda zobowiązuje mnie do dalszych wytężonych wysiłków. Na pewno ich nie zabraknie.

7
Jest też i smutno. Prezydent Duda podpisuje, nieznacznie tyko zmienione, zawetowane wcześniej ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeszcze raz okazuje się notariuszem jedynie słusznej partii, a nie prezydentem ponad podziałami, prezydentem wszystkich Polaków. Smutno, ale nie zaskakująco.
Można ogłosić koniec demokracji w Polsce. Nie ma niezależnej trzeciej władzy. Być może niektórym wydaje się, że to pojęcia abstrakcyjne, nie mające przełożenia na życie obywatela. Nic bardziej błędnego. Wypada tylko nam życzyć, byśmy nie musieli przekonywać się o tym na własnej skórze.
Oczywiście reaguje Unia Europejska. Uznaje, że reforma sądownictwa w kształcie uchwalonym przez PiS i podpisanym przez prezydenta urąga wolności i demokracji. Rozważa uruchomienie artykułu 7 Traktatu (ostatecznie zostanie on uruchomiony!). Tego jeszcze w Unii nie było.
 
Grudzień
Przyłączam się do społecznej akcji #Tarnówchcekultury. To protest przeciwko zbyt niskiemu budżetowi przeznaczonemu na kulturę w 2018 roku i jednocześnie żądanie potraktowania kultury poważnie oraz z należytym szacunkiem. Akcja przyniesie efekt, w budżecie znajdą się dodatkowe środki. Brawo społecznicy!

10
Jak co roku o tej porze pomagam Polakom mieszkającym na Ukrainie. Organizuję zbiórkę  i wysyłkę darów.
W Platformie Obywatelskiej prowadzone są wybory wewnętrzne. Mam wielki zaszczyt po raz trzeci zostać wybraną do Zarządu Krajowego.

25396263 10155403866128740 7120064127922538116 n
Majstrowania w Kodeksie Wyborczym przez PiS ciąg dalszy. Wszystko po to, by za pomocą matematyki i geografii zawłaszczyć samorządy! Zlikwidowano głosowanie korespondencyjne. Skandal! Zamiast iść w dokładnie odwrotnym kierunku – działać na rzecz zwiększania frekwencji, wzmacniania postaw obywatelskich - wyklucza się z wyborów tych, którzy osobiście głosować nie mogą. W efekcie przywrócono głosowanie korespondencyjne jedynie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co znacznie ogranicza korzystających z tej formy dotychczas. Ale jest w ustawie coś jeszcze groźniejszego: możliwość manipulowania przy kartach do głosowania! To nie żarty. Może PiS już zna wyniki wyborów?
Składamy kolejne wotum nieufności wobec premier Szydło Beaty. Zgodnie z przewidywaniami wniosek upadł. Nie minęło jednak kilka dni i także pani premier upadła - decyzją szefostwa PiS. To efekt tzw. rekonstrukcji rządu. Wizerunkowo wymieniono najbardziej nieudolnych i mających niskie notowania sondażowe ministrów. Patrząc na następców nasuwa się niestety jedno: zamienił stryjek siekierkę na kijek…
 
Kończąc ten przegląd minionego roku i mojej w nim aktywności, chcę podkreślić, że w swoim biurze spotkałam się z tysiącami tarnowian. I że te spotkania dały mi wiarę w to, że Polska nie tyle może, ile musi się zmienić. Tym razem naprawdę na lepsze. Że takie właśnie jest wielkie społeczne oczekiwanie.
Spotkania i rozmowy są dla mnie także zachętą do dalszej, intensywnej pracy parlamentarnej, w regionie i Tarnowie. Nadają tej pracy sens. Dziękuję za każde z nich, za każdą rozmowę.
Cały 2017 rok był czasem podróży. Odwiedziłam (wraz z koleżankami i kolegami posłami) powiaty we wszystkich 16 regionach. Podczas spotkań oraz Klubów Obywatelskich rozmawiałam z przeróżnymi ludźmi, o różnych przekonaniach, o różnych wizjach Polski. Nie były to łatwe rozmowy, ale zwykle kończyły się życzeniami: nie poddawajcie się!
Mam nadzieję, że 2018 rok będzie dla nas lepszy. Kluczowym momentem będą wybory samorządowe. Już teraz proszę Was o uczestnictwo i dobre, mądre wybory. Dla nas, dla naszych dzieci, dla Tarnowa, dla Polski. Musimy się zmobilizować i być razem. Nie dajmy się zwariować.
 
Urszula Augustyn
posłanka na Sejm RP
facebook