ula ratusz

To, co wygaduje i wyprawia małopolska kurator oświaty jeży włosy na głowie. Oto Nowak Barbara z właściwą sobie gracją, w samym środku wywołanego przez PiS kryzysu polsko-izraelskiego, dolewa oliwy do ognia postulując, by po byłym obozie Auschwitz oprowadzali wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez IPN. Nieprawdopodobne! Zupełny obłęd!  Przeczytajmy tweet p. kurator (24 lutego 2018 r.) zamieszczony na oficjalnym koncie Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty: „Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!”, a także: „Trzeba to zrobić sprytnie, ale musimy to zrobić. Przekaz, jaki wynoszą Żydzi po wyjściu z obozu, to informacja, że to Polacy są winni Holokaustowi. Nienawidzą Polaków, demolują pole hotelowe, autobusy itd.”.

 Oczywiście ten wyskok kurator Nowak nie jest przypadkiem odosobnionym. Przyjrzyjmy się jej wypowiedziom. „Poprzednia szkoła wychowywała na zasadzie „róbta, co chceta”. Trzeba wychować uczniów w duchu poszanowania chrześcijańskiej tradycji. Jeżdżę po województwie i szkolne uroczystości zaczynają się tam, gdzie bym sobie życzyła, czyli w kościele. Ja się wtedy wzruszam”.

Albo ta wypowiedź o katastrofalnej deformie edukacji, w której kurator Nowak z rozbrajającą szczerością – acz z drobny zastrzeżeniem – przyznaje, że to powrót do peerelowskiego nauczania: „Jak się nam zarzuca, że chcemy wrócić do PRL, to jeśli chodzi o strukturę – tak. Jeśli chodzi o zawartość – nie”. Wzruszająca ta wypowiedź, doprawdy… Przy czym, niestety, jeśli chodzi o „zawartość”, czyli program jest to równie głęboki Peerel, co jednoznacznie ocenili najlepsi specjaliści z gremiów odpowiedzialnych za edukację.

Kolejna wypowiedź kurator Nowak, każe przetrzeć oczy, czy aby dobrze czytamy jej wpis na twitterze (24 października ub. roku): „Czy UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem?”. Belzebubem wg kurator Barbary jest Daniel C. Dennett, wybitny filozof amerykański. Jego belzebubowatość wynika zaś z faktu, że jest ateistą i w dodatku nie kryje tego!  Wypowiedź kurator była protestem przeciw zaproszeniu tego wybitnego myśliciela na Uniwersytet Jagielloński. Bez komentarza!

Skrajnie nieodpowiedzialni radni Miasta Krakowa (czyli niepisowscy) zamachnęli się na władzę niczym Birkut śledzikiem. Jak to uczynili? Otóż uchwalili rezolucję, na podstawie której w każdej krakowskiej szkole w widocznym miejscu powinna znaleźć się preambuła Konstytucji RP. Oddajmy głos nieocenionej kurator Nowak, która oceniła tę inicjatywę jako: „…ewidentne działanie polityczne”, zmierzające do „… antagonizowania społeczeństwa…”. Wiadomo, że Konstytucja groźna jest i uczniom może w głowach namieszać, więc won z nią ze szkół!

Twitterowych wynurzeń w wykonaniu Nowak Barbary ciąg dalszy. Tym razem (22 grudnia ub. r.) pisze o swoich marzeniach, czyli Polsce wolnej od lewactwa zachodniego i rodzimych zaprzańców. Typowy dla PiS, obraźliwy język konfrontacji i antagonizowania. Ja tylko przypomnę, że w ostatnich wyborach na PiS głosowało 19% uprawnionych wyborców. Sporo nas zatem jest, tych zaprzańców. Nawiasem mówiąc czy p. kurator wie, co oznacza pojęcie „zaprzaniec”? Raczej nie, sądząc z wypowiedzi, więc spieszę wyjaśnić za SJP: „ten, który dopuścił się zdrady”.

Zupełnym kuriozum i przykładem obłudy jest sytuacja, w której kurator przestrzegając szkoły, że mają być wolne od polityki sama jeździ do Warszawy, by uczestniczyć w miesięcznicach smoleńskich. Wypowiedź Nowak Barbary z „Wyborczej”: „Teraz, kiedy próbuje się nam wmówić, że przez rządy PiS-u w naszym kraju nie ma wolności i demokracji, czuję się w obowiązku manifestować, by zadać temu kłam. Nie będę poprawna politycznie, nie będę kryła swoich poglądów. Jestem członkiem rady politycznej PiS-u. W trakcie wakacji, gdy mniej ludzi uczestniczy w miesięcznicach, uważam za swój moralny obowiązek wspierać obchody swoją obecnością”.

Śmieszno i straszno… Ale bardziej straszno. Mówimy przecież o osobie, która w Małopolsce odpowiada za edukację. Za przyszłość naszych dzieci. Za kształt Polski. Interpelowałam w poruszonych powyżej sprawach. Tyle mogę, jako poseł opozycji. Jednak to głos wołającego na puszczy i walenie grochem o ścianę. W sumie to zrozumiałe. Tworzone właśnie państwo PiS – niegdyś Rzeczpospolita Polska – potrzebuje odpowiednio wychowanych, wiernych żołnierzy do realizowania swojej obłędnej, zakompleksionej wizji świata. A skąd brać tych żołnierzy, jak nie z podporządkowanych sobie, zideologizowanych, zacofanych szkół…

Czy ministerstwo edukacji wyciągnie konsekwencje w związku z zachowaniami małopolskiego kuratora oświaty? Jeśli tak to jakie? To skandal, by tak zideologizowana osoba zarządzała edukacją.
 
facebook