doż

Szanowni Państwo! Drodzy Rolnicy! Gospodynie i Gospodarze!


Sierpień to czas Dożynek - Święta Plonów. Święta Rolników. Waszego Święto. Najwspanialszy, najdonioślejszy i najważniejszy dzień w roku dla każdego z Was. I jednocześnie dzień najpiękniejszy, najbardziej kolorowy, strojny i radosny. Dzień, który symbolicznie wieńczy całoroczny trud złożony z codziennej, ciężkiej pracy. Pracy wyjątkowo ważnej i jak żadna inna, odpowiedzialnej. Pracy, za którą jesteśmy Wam wszyscy wdzięczni, za którą Was cenimy i szanujemy.

Dożynki to podziękowanie za prace w polu, za ukończenie żniw, za plony. Dożynki to chleb i wieńce, symbole szczęścia i obfitości. Te pachnące, rumiane bochny upieczone z mąki z tegorocznych zbiorów! Te kolorowe, tak staranne, tak naturalnie piękne wieńce! Z kłosów zbóż, z kwiatów polnych, z owoców i warzyw. Z plonów ziemi. To siła i spokój. To życie.

W tych bochnach, w tych wieńcach, korowodach, śpiewach i biesiadach dożynkowych zawarta jest esencja Polski, naszej narodowej dumy, siły, tradycji, wiary i historii. Wszyscy z tej ziemi wyrośliśmy, wszyscy ją kochamy. Z nią się utożsamiamy. Ona nas tworzy, nasz kręgosłup, naszą tożsamość.

Drodzy Rolnicy, życzę Wam, byście nigdy nie stracili wiary w głęboki sens Waszej pracy. By trud nagradzały obfite plony, a sama praca dawała Wam satysfakcję i godziwe wynagrodzenie.
facebook